İnsanlar Orta Çağ’da Tırnaklarını Nasıl Kesiyor ve Bakımını Yapıyordu?

Zamandaki Değişiklikler

Ancak zaman geçtikçe ve Avrupa “Karanlık Çağ”dan çıktıkça gelişmeye başladı.Avrupa hijyeni de içeren belli bir yaşam tarzına uyum sağlamaya başladı.

Hijyen Alanında Gelişme

Hijyen ciddiye alınması gereken bir şeydir ama orta çağda hijyen ne kadar başarılıydı ?

Orta Çağ’da insanlar pek banyo yapmıyordu. Hele ki onları Bizans İmparatorluğu’yla, hatta hamamları kullanma eğiliminde olan Romalılarla karşılaştırırsak .Bu düşük hijyen seviyesi nedeniyle çeşitli hastalıklar yayılabilir .İnsanlar çok fazla banyo yapmadığı için etrafını saran çeşitli kokular vardı ve bunlardan kurtulmak zor olduğundan insanlar buna alışmışlardı.

Hiç tırnakları düşündün mü?

Bugün sahip olduğumuz aletlere sahip olmayan insanlar tırnaklarını nasıl kesebilirlerdi?

Ortalama bir insan, hayatta kalmaya ve üremeye odaklandığı için görünüşe daha az önem verebilirdi. Ancak prestij arttıkça iyi görünme arzusu da arttı. Bu çoğunlukla toplumun üst sınıfları olan soylulardaydı. Uzun tırnaklara sahip olmak bir seçenek değildi çünkü bu sizi medeniyetsiz gösterirdi. Böylece insanlar çeşitli tırnak kesme yöntemlerini kullanmaya başladılar.

Orta çağda tırnak kesme yöntemi neydi?

İlk seçenek tırnaklarınızı küçük bir bıçakla kesmekti, ancak bu tehlikeli kabul ediliyordu çünkü kendinize zarar verebilirsiniz ve tırnak kesmeyi atlamak çok canınızı acıtabilir.

El ve ayak parmaklarınızı döndüremiyordunuz ve çok dikkatli kesmeniz gerekiyordu.

Makas icat edildi ve Babil krallığı döneminde bile ortalıkta dolaşıyordu, ancak makas saç kesmek ve sakalı düzeltmek içindi.

Tırnaklarınızı kırmak da bir başka alternatifti; onları uzatmak, belli bir noktada kırmak ve daha sonra elinizle çıkarmak ya da bıçakla yeniden kesmekti.

Ayrıca zımpara malzemeleri de kullanışlıydı, her zaman zımpara kullanarak tırnağı çıkarabilirsiniz. Bu ayak tırnakları için faydalıydı.

Tırnak kesimi ile ilgili bilgiler, yazılı kaynaklarda milattan önce 8. yüzyıla kadar uzanır. O tarihlerde insanlar küçük bir keski yardımıyla tırnak bakımını yapıyordu. Roma hicivlerinde, oyunlardaki uzun tırnaklara gönderme yapıldığı söylenir. Hicivci Horace, bunu çok yapmıştır ayrıca Kleopatra’nın tırnaklarını güzelce kesip kırmızıya boyaması(kına kullanır) da bilinen bir şeydir.

Biraz yakına gelirsek Çin’in Ming hanedanlığı döneminde(14. ve 17. yy), tırnaklar statü belirlerdi. Örneğin: tırnağınız kısa ise çok fiziksel çaba sarf eden emekçi bir kişi olduğunuza işaret ederdi fakat burada bahsedilen bütün tırnak kesme işlemleri doğal olarak ilkel aletlerle yapılırdı.

Bir de yazılı kaynakların olmadığı ve bizim bilmediğimiz çok eski zamanları düşünün?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x